Pingpong nie jest w Polsce bardzo popularnym sportem, jednak zdarzają się miłośnicy tej dyscypliny, a także imprezy, których nie powinien przegapić ktoś, kto lubi rozgrywki na najwyższym poziomie. Gdzie oglądać transmisje za darmo? Zobacz i nie przegap już żadnego ważnego meczu!

Gdzie oglądać mecze pingponga za darmo?
Bardzo wiele rozgrywek pingpongowych, w tym meczów najwyższego szczebla, oglądać można za darmo w STS TV. Uruchomienie transmisji zajmuje raptem tylko chwilę, a wszystko przedstawione zostało dokładnie w poniższej instrukcji. Plan transmisji sprawdzić można w portalu Strims in.
Jak obejrzeć za darmo mecz w STS TV?
- Rejestracja na www.STS.pl (kod: BETONLINE)
- Obstawienie dowolnego meczu
- Przejście do zakładki „Zakłady live”
- Wybór transmisji meczu online
Jak wygląda sezon w pingpongu?
Tenis stołowy to sport, który w zasadzie nie ma wyraźnej przerwy sezonowej, dzięki czemu można emocjonować się tutaj meczami przez okrągły rok. Oczywiście, istnieją okresy większej i mniejszej aktywności w zależności od najważniejszych turniejów i lig, jednak wydaje się, że zawsze jest tutaj co oglądać!
Najwięcej dzieje się między styczniem a czerwcem, kiedy to organizowane są kluczowe turnieje międzynarodowe i krajowe. Sezon otwierają prestiżowe rozgrywki z serii World Table Tennis (WTT) Grand Smash, które są pingpongowym odpowiednikiem tenisowych turniejów wielkoszlemowych. Do tego dochodzą mistrzostwa kontynentalne, np. Mistrzostwa Europy lub Mistrzostwa Azji, a co dwa lata również Mistrzostwa Świata ITTF, czyli najważniejszy turniej w tenisie stołowym.
W tym czasie zawodnicy muszą łączyć starty w turniejach indywidualnych z występami w ligach krajowych, które toczą się na wysokim poziomie zwłaszcza w Niemczech, Francji, Chinach i Polsce. To również okres, w którym rozgrywana jest Liga Mistrzów ETTU, a drużyny walczą o tytuł najlepszej ekipy klubowej Europy.
Jeśli w danym roku odbywają się Igrzyska Olimpijskie (czyli raz na cztery lata), dodatkowo podkręcają one rywalizację w pierwszej połowie roku – zawodnicy starają się zebrać jak najlepszą formę i punkty rankingowe, by wywalczyć miejsce w kadrze swojego kraju.
Po intensywnych miesiącach wiosennych, tempo rywalizacji wyraźnie zwalnia w okresie wakacyjnym. W lipcu i sierpniu w kalendarzu międzynarodowym pojawia się mniej dużych turniejów – zawodnicy koncentrują się na przygotowaniach do nowego sezonu, treningach oraz startach w mniej prestiżowych turniejach serii WTT.
Jest to czas regeneracji i budowania formy przed jesiennym powrotem do pełnej rywalizacji. Oczywiście, jeśli w danym roku odbywają się Igrzyska Olimpijskie, to lato staje się wyjątkowym okresem, pełnym emocji, ale dla większości zawodników lipiec i sierpień są okresem mniejszej aktywności turniejowej.
Po wakacyjnej przerwie następuje ponowne przyspieszenie tempa. Wrzesień i październik to czas, gdy rozpoczynają się rozgrywki ligowe w Europie i Azji, a zawodnicy wracają do rywalizacji w turniejach międzynarodowych, walcząc o kolejne punkty rankingowe. W tym okresie odbywają się także niektóre turnieje serii WTT Star Contender oraz prestiżowe rozgrywki drużynowe, takie jak Drużynowe Mistrzostwa Świata (w latach parzystych).
Końcówka roku to czas podsumowań i decydujących rozstrzygnięć w rankingach światowych. Najlepsi zawodnicy walczą w WTT Cup Finals, który jest tenisowym odpowiednikiem ATP Finals. To również okres ostatnich spotkań ligowych w rundzie jesiennej oraz finałów pucharów krajowych.
Darmowe mecze na żywo w przypadku tego sportu zawsze dostarczają kibicom sporych emocji, gdyż niemal zawsze mają miejsce pojedynki o stawkę. Co więcej – wiele spotkań odbywa się również w godzinach nocnych polskiego czasu, co pozwala na korzystanie z transmisji niemal przez całą dobę!
Jakie rozgrywki pingpongowe warto oglądać?
- Mistrzostwa Świata ITTF (co dwa lata, najbliższe w 2025 r.) – najważniejszy turniej w tej dyscyplinie, rozgrywany zarówno w konkurencji indywidualnej, jak i drużynowej.
- Igrzyska Olimpijskie (co 4 lata) – prestiżowy turniej, w którym rywalizują najlepsi zawodnicy globu.
- World Table Tennis (WTT) Grand Smash – seria turniejów przypominających Wielkie Szlemy w tenisie ziemnym, wprowadzona przez ITTF w 2021 r.
- WTT Cup Finals (grudzień) – kończący sezon turniej dla najlepszych zawodników świata.
- Drużynowe Mistrzostwa Świata (co dwa lata, w latach parzystych) – rywalizacja reprezentacji narodowych.
- Mistrzostwa Europy (co dwa lata, w latach nieparzystych) – najważniejszy turniej na Starym Kontynencie.
- Mistrzostwa Azji (co dwa lata) – elitarne zawody dla najlepszych zawodników z Azji.
- Puchar Świata (turniej zaproszeniowy, organizowany nieregularnie od 1980 r.) – występują w nim najlepsi zawodnicy sezonu.
- Turnieje serii WTT Star Contender i WTT Contender – cykliczne zawody, które stanowią „średni szczebel” międzynarodowej rywalizacji.
- Ligi krajowe i europejskie puchary:
- Chinese Super League (najsilniejsza liga świata)
- Bundesliga (Niemcy)
- Liga francuska (Pro A)
- Polska LOTTO Superliga
- Ligi w Japonii i Korei Południowej
- Liga Mistrzów ETTU
Pingpong w Polsce i na świecie
Chiny to absolutny dominator światowego tenisa stołowego. Ogromna baza zawodników, prestiżowa liga krajowa i system szkoleniowy sprawiają, że Chińczycy wygrywają większość turniejów międzynarodowych.
Polska ma solidną ligę (LOTTO Superliga) i kilku uznanych zawodników, ale nie należy do światowej czołówki. Największe sukcesy odnosiła w latach 90. i 2000., np. Natalia Partyka jest wielokrotną mistrzynią paraolimpijską.
Europa to jedyny kontynent poza Azją, który potrafi rywalizować z Chińczykami. Niemcy, Francja, Szwecja i Anglia mają silne drużyny, ale w ostatnich latach trudno im nawiązać walkę z Chinami na poziomie reprezentacji.