Obstawianie tenisa na zakładach bukmacherskich – na co zwrócić uwagę?

Tenis jest jedną z najbardziej prestiżowych i najchętniej uprawianych, a także najczęściej śledzonych, indywidualnych dyscyplin sportu na świecie. Najlepsze zawodniczki i zawodnicy to prawdziwe, międzynarodowe gwiazdy, którzy z tytułu wygranych imprez i kontraktów reklamowych mogą liczyć na dochody liczone w dziesiątkach milionów dolarów. Powszechnie uważa się, że awans do pierwszej setki rankingu WTA i ATP jest przepustką do życia na wysokim poziomie i gwarantuje sukces finansowy. Nic więc dziwnego, że tenis jest dyscypliną, którą gracze bardzo chętnie obstawiają na zakładach bukmacherskich, tym bardziej, że rywalizacja na najwyższym światowym poziomie trwa mniej więcej przez 11 miesięcy w roku. Na co zwrócić uwagę, zabierając się za typowanie tenisowych wyników?

Niekwestionowaną zaletą tenisa jako sportu do obstawiania jest to, że możliwe są jedynie dwie opcje zakończenia spotkania: wygra zawodnik (para) X lub Y, natomiast wykluczony jest remis, ponieważ pojedynek musi pozostać rozstrzygnięty. Bukmacherzy, szacując kursy na wygraną jednego lub drugiego gracza bądź pary biorą pod uwagę cały zestaw czynników, które mogą wpłynąć na rozstrzygnięcie rywalizacji. Przyjrzyjmy się im.

Ranking światowy

W każdym sezonie (który w przypadku tenisa odpowiada także rokowi kalendarzowemu) organizacje, które zrzeszają tenisistki (WTA) oraz tenisistów (ATP) prowadzą dwa rankingi. Pierwszy z nich jest podstawą do rozstawienia zawodników (bądź par) podczas turniejów wszelkiej rangi i w jego przypadku uwzględnia się punkty rankingowe zdobyte w okresie ostatnich 12 miesięcy. Większość imprez ma swoje stałe miejsce w kalendarzu ( np. 2 tydzień lutego, przełom lipca i sierpnia), dlatego zazwyczaj po zakończeniu konkretnego turnieju zawodnikom dolicza się zdobyte w nim punkty, a odejmuje te zdobyte przed rokiem. Drugim typem rankingu jest klasyfikacja biorąca pod uwagę tylko punkty za dany sezon ( z angielskiego The race – wyścig), a osiem najlepszych zawodniczek i zawodników (lub par) pod koniec roku bierze udział w prestiżowym turnieju Masters (z angielskiego – mistrzowie) i rywalizuje o miano nieoficjalnego mistrza świata za dany sezon. Ogólnie mówiąc rankingi mówią nam jak wysoko w hierarchii światowego tenisa jest dany gracz, oraz pośrednio, czy radzi sobie lepiej czy gorzej niż jego potencjalny rywal. Od kilku lat ranking znacznie lepiej oddaje aktualną dyspozycję danego zawodnika, ponieważ dawniej naliczany był w cyklu dwuletnim. Natomiast jeśli widzimy, że tenisista z czołówki rankingu mierzy się z rywalem spoza pierwszej „setki”, możemy założyć, że jest dużo lepszy.

Bezpośrednie pojedynki (angielskie head to head, H2H)

Gdy naprzeciwko siebie stają dwie zawodniczki bądź zawodnicy, w pierwszej kolejności warto sprawdzić historię ich pojedynków. Większość firm bukmacherskich, a także serwisy podające wyniki na żywo dysponują takimi danymi, ewentualnie można posilić się także statystykami head to head z oficjalnych stron rozgrywek WTA i ATP. Często zdarza się, że statystyki jedynie potwierdzają, że będziemy mieli do czynienia z zaciętym pojedynkiem. Na przykład bilans spotkań Djokovicia z Nadalem to na przestrzeni całej kariery 27 do 25, a Rogera Federera z Andym Murrayem 14 do 11. Jednocześnie zdarza się, że jeden zawodnik wybitnie „nie leży” drugiemu, chociaż ich pozycja w światowym rankingu wydaje się być zbliżona. Dobrym przykładem jest tu na przykład Andy Roddick. Zawodnik, który swego czasu zaliczał się do ścisłej czołówki tenisistów świata i w swojej karierze wygrał aż 32 zawodowe turnieje z 21 spotkań z Federerem wygrał zaledwie…trzy.

Nawierzchnia

Bardzo istotną kwestią dla przebiegu spotkania tenisowego jest nawierzchnia, na jakiej toczy się pojedynek. Każdy tenisista ma inne predyspozycje oraz czuje się mocny w innych elementach gry, a te z kolei są bardziej lub mniej istotne na danych typach kortów. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje nawierzchni: ziemna, sztuczna i trawiasta.

Kort ziemny (inaczej cegła, mączka) to najwolniejszy typ nawierzchni. Piłka odbija się na niej z wysokim kozłem, co z kolei przekłada się na długość wymian. Korty ziemne premiują graczy z dobrą kondycją, mocno uderzających piłkę. Najlepszym przykładem zawodnika, który świetnie radzi sobie na tym typie nawierzchni jest Hiszpan Rafael Nadal, który aż 11 razy wygrał najbardziej prestiżowy turniej rozgrywany na ceglanej mączce – Roland Garros w Paryżu.

Kort sztuczny (inaczej kort twardy, carpet) to rodzaj nawierzchni syntetycznej, na której piłka odbija się niżej niż na cegle, ale gra nie jest aż tak szybka, jak na trawie (o czym zaraz). Korty twarde mogą się nieco różnić pod względem zastosowanych materiałów i mieć nieco inne właściwości, generalnie jednak uchodzą za najbardziej uniwersalny rodzaj nawierzchni i takich też, wszechstronnych graczy, najbardziej premiują.

Korty trawiaste to najszybsza z nawierzchni, na jakich rozgrywa się spotkania tenisowe. Na świecie jest zaledwie kilka miejsc, w których można pograć na dobrze przygotowanych kortach tego typu, a zawodnicy przenoszą się na nią zaledwie na 3-4 tygodnie w roku. Piłka ślizga się po trawie, kozioł jest niski, wymiany są krótkie, dlatego najlepiej radzą sobie na niej zawodnicy ofensywni, ze świetną techniką oraz refleksem. Specjalistą od gry na trawie jest Roger Federer. Szwajcar ośmiokrotnie zwyciężał turniej na kortach Wimbledonu, najbardziej prestiżową imprezę na tego typu nawierzchni na świecie

Tak więc nawierzchnia może mieć ogromne znaczenie w przypadku rozgrywania meczu tenisowego. Na przykład bilans spotkań Federera z Nadalem w całej karierze to 15 do 23. Z trzech spotkań na trawie Szwajcar wygrał jednak dwa, na nawierzchni twardej również ma nieznacznie lepszy bilans (11:9), natomiast na mączce nie ma zazwyczaj z Hiszpanem żadnych szans (stosunek 2 do 13).

Forma

Na wyniki spotkań tenisowych oraz aktualną formę danego zawodnika wpływa wiele czynników. Podróże i zmiany stref czasowych oraz związane z nimi problemy (tzw. jet lagi), ilość rozegranych spotkań i turniejów i związany z tym stopień zmęczenia, jakość treningu, motywacja, wysokie lub niskie morale po serii zwycięstw lub porażek – to wszystko może przełożyć się na to, czy w decydującym momencie obstawionego przez nas meczu zawodnik wygra czy przegra kluczową piłkę. A co za tym idzie, całe spotkanie. Dlatego warto sprawdzić, z jaką serią wyników mamy do czynienia w ostatnich tygodniach, w ilu i jakiej rangi imprezach tenisista brał ostatnio udział i czy nie ma jakichś niepokojących doniesień dotyczących stanu jego zdrowia. Jeśli zawodnik przeważnie wygrywa, nie ma kontuzji i dzień wcześniej nie spędził w podróży kilkunastu godzin, lecąc na mecz z drugiego krańca świata, możemy śmiało na niego stawiać.  

Styl gry

O tym już wspominaliśmy przy okazji nawierzchni, ale warto zwrócić uwagę także na kilka innych czynników. Spore znaczenie ma to, czy zawodnik jest lewo czy praworęczny oraz historia spotkań z każdym typem zawodnika. Są zawodnicy, którzy bazują na potężnym serwisie, są gracze obdarzeni świetnym refleksem, jedni mają tendencję do skracania akcji i ryzykownych zagrań, podczas gdy inni liczą na swoją kondycję i utrzymują piłkę w korcie. To wszystko składa się na taktykę, z jaką podchodzą do starcia z określonym typem przeciwnika. I wszystkie te informacje warto wziąć pod uwagę podczas obstawiania meczu tenisowego. Co ciekawe, na drodze treningu jeden zawodnik może nauczyć się niwelować przewagę rywala. Ponownie sięgamy po przykład rywalizacji Rogera Federera z Rafaelem Nadalem. Przez większość kariery Hiszpan zamęczał Szwajcara rotacyjnymi, potężnymi leworęcznymi forhendami zagrywanymi do jednoręcznego bekhendu Federera. Ten jednak w ostatnich latach nauczył się temu przeciwdziałać, wchodząc głębiej w kort i atakując pikę zaraz po odbiciu. Efekt? Nie przegrał ze swoim odwiecznym rywalem od ponad 4 lat i rozstrzygnął na swoją korzyść pięć ostatnich pojedynków.

Psychika, motywacja

Zazwyczaj w tenisie męskim mamy do czynienia z mniejszymi wahaniami formy i to zarówno w perspektywie całego sezonu jak i pojedynczej rozgrywki. W przypadku rywalizacji pań mecz, w którym jedna zawodniczka wygrywa seta 6:0, a kilkadziesiąt minut później przegrywa kolejnego w takim samym stosunku nie należy do rzadkości. Przy wyrównanym poziomie jeśli chodzi o przygotowanie techniczne i fizyczne często o wyniku decyduje odporność psychiczna i odpowiednie podejście mentalne. Najlepsi zawodnicy zazwyczaj potrafią poskromić emocje w kluczowych momentach meczu. Na przeciwnym biegunie mamy chociażby naszego Jerzego Janowicza, który potrafi zagrać genialną wymianę, a następnie zepsuć kilka kolejnych, prostych uderzeń z rzędu. Polak często zamiast utrzymać koncentrację kłóci się z sędziami, krzyczy, gestykuluje i skupia się na wszystkim, tylko nie na grze w tenisa. Można śmiało określić go mianem zawodnika nieobliczalnego, a spotkania z udziałem takich zawodników lepiej omijać z daleka.

Kolejnym czynnikiem, o którym warto pamiętać jest motywacja. Każda impreza ma inną pulę nagród, a turnieje najbardziej prestiżowe to setki tysięcy dolarów do wygrania. Szczególnie w przypadku młodych graczy na dorobku jeden wygrany mecz może zapewnić im spokój finansowy na długie miesiące, motywacja do zwycięstwa w takim przypadku będzie znacznie większa niż u zawodnika, który przygotowuje się do innego, ważniejszego startu, a udział we wcześniejszej imprezie traktuje treningowo.

Ustawki

Są w kręgach światowego tenisa zawodnicy, co do których zachodzą podejrzenia, że biorą udział w procesie ustawiania spotkań. Nie wnikając w szczegóły i nie wymieniając konkretnych nazwisk (te możecie wyczytać w Internecie) nie brakuje spekulacji, na podstawie których zawodnicy, szczególnie ci z bardziej odległych miejsc w rankingach, mieliby inkasować wyższe kwoty z tytułu „podłożenia się” w danym pojedynku, niż dzięki dobrym występom w najlepszych turniejach. Jeśli będziecie świadkami meczu, który miał wyjątkowo dziwny przebieg, a jeden z graczy z niewyjaśnionych przyczyn zaczął nagle grać bardzo źle i przegrał – następnym razem występy z jego udziałem omijajcie z daleka.

 

Maciej Kotlar, gracz z +10-letnim doświadczeniem w obstawianiu zakładów sportowych

Inne artykuły
Każda tabela ligowa ligi europejskiej dzieli się na kilka podstawowych stref. Do pierwszej z nich należą drużyny, które walczą o mistrzostwo, druga zawiera ekipy bijące się o zajęcie miejsca dajęcego udział w europejskich pucharach w przyszłym sezonie, trzecia to środek tabeli i wreszcie, na samym końcu pozostały kluby, które walczą o utrzymanie. Poniżej można znaleźć kilka przemyśleń dotyczących obstawiania meczów z udziałem właśnie tych ostatnich.  Mecze z udziałem klubów, któe walczą o utrzymanie często rządzą się swoimi prawami. Dobrze jest więc poznać kilka istotnych czynników, któe mają wpływ na decyzję odnośnie wytypowania spotkania.  Forma drużyny Jest to absolutnie podstawowy czynnik, na jaki należy zwrócić uwagę. Aby nie cofać się zbyt głęboko w historię, radzimy prześledzić wyniki 5 ostatnich meczów zespołu, spojrzeć na statystyki i sprawdzić, w jakich okolicznościach padały bramki. Może być to bardzo istotne, ponieważ czasami gol, który przesądził o porażce nie był wynikiem słabej gry drużyny, a błędu indywidualnego obrońcy lub bramkarza. Czasem na wynik meczu wpływ mają również błędne decyzje sędziego. Na to wszystko należy więc wziąć poprawkę. Klasa i forma przeciwnika Do tanga, jak wiadomo, trzeba dwojga. Tak samo ważne jak dyspozycja drużyny walczącej o utrzymanie, jest to, z kim będzie się ona mierzyć. Jeśli rywalem jest drużyna z czołówki tabeli i znajduje się w dobrej formie, to warto rozważyć obstawienie jej zwycięstwa z handicapem pod warunkiem, że ekipa broniąca się przed spadkiem nie prezentowała się w ostatnich kolejkach najlepiej. Jeśli natomiast klasa przeciwnika jest porównywalna, warto przeanalizować słabe i mocne punkty rywali. Jeśli lepiej radzą sobie w ataku, dobrym wyborem będzie postawienie na wysoką liczbę bramek. Gdy natomiast drużyny mają solidniejszą obronę, goli prawdopodobnie padnie mniej.  Styl pracy sędziego To, kto prowadzi zawody w przypadku meczów z udziałem drużyn znajdujących się na dnie tabeli może okazać się niezwykle istotne. Jeśli walka o utrzymanie jest na takim etapie, że wymaga już ostrych środków, sędzia, który jest tzw "aptekarzem", rzuca kartkami i gwiżdże drobne faule nie pomoże zdesperowanemu zespołowi, który braki w umiejętnościach piłkarskich często nadrabia ostrą, fizyczną grą. Warto więc sprawdzić, kto jest arbitrem głównym i obejrzeć jego statystyki. W zależności od tego, jak się one prezentują, warto rozważyć obstawienie ilości zółtych kartek. Miejsce rozgrywania meczu Wiadomo, że drużynom walczącym o utrzymanie o wiele łatwiej i przyjemniej gra się na własnym boisku, we własnym mieście i przed włąsnymi kibicami. Gracze czasami zapominają o tym, jak ważny impuls potafi dać zespołowi atut własnego boiska.  Bezpośrednie mecze Czasami bywa tak, że rywalizacja z jakimiś dwoma konrenymi zespołami jest bardzo specyficzna i rządzi się swoimi prawami. Zdarza się, że nawet zdecydowany faworyt wyjątkowo słabo radzi sobie z o wiele niżej notowanym przeciwnikiem. Przykładowo od 2013 roku do grudnia roku 2016 Chelsea wygrała na stadionie Sunderlandu tylko raz na cztery mecze. Zwycięski mecz "The Blues" na Stadium of Light róznież nie był dla londyńczyków najlepszy, ponieważ stracili w nim aż 3 gole. Trudno zapomnieć również o klątwie, jaka przez pewnien czas ciążyła na Barcelonie w wyjazdowych meczach z Realem Sociedad. Drużyna z San Sebastian może nie jest kandydatem do spadku, ale pomiędzy nią a "Dumą Kataloni" jest różnica klas. Mimo to, w latach 2011-2016 FC Barcelonie nie potrafiła wywieźć z Estadio Anoeta kompetu punktów w ośmiu kolejnych meczach. Maciej Andrzejewski, ekspert z 9-letnim doświadczeniem w dziedzinie zakładów sportowych online
Skoki narciarskie w Polsce osiągnęły bardzo dużą popularność już za czasów Adama Małysza, który dokonywał w tej dyscyplinie niezwykłych rzeczy i doczekał się swojego następcy w osobie Kamila Stocha. Kiedy trwała kariera tego pierwszego, nie mieliśmy jednak tak mocnej kadry, jak teraz. Stochowi towarzyszą Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Jakub Wolny. Dyscyplina ta stała się również popularna jeśli chodzi o typowanie. Bukmacherzy w Polsce posiadają bardzo rozbudowaną ofertę zakładów w skokach narciarskich.  Przebieg konkursu Dzień przed każdym konkursem Pucharu Świata odbywa się sesj treningowa, której wyniki są jawne i mozna na ich podstawie ocenić formę poszczególnych zawodników. O tym, kto wystąpi w konkursie decydują kwalifikacje i klasyfikacja generalna Pucharu Świata. Skoczków, którzy biorą udział w pierszej serii jest pięćdziesięciu, a dziesięciu z nich ma zapewnione miejsce dzięki zajmowaniu jednej z najwyższych lokat w klasyfikacji.  Punkty w klasyfikacji generalnej otrzymują po konkursie tylko ci skoczkowie, którzy zakwalifikowali się do drugiej serii, a jest ich zawsze trzydziestu. Są to zawonicy, którzy oddali najlepsze skoki pod względem odległości i stylu. Na ocenę składają się również warunki atmosferyczne i wysokość belki startowej.  Inne warunki panują podczas popularnego Turnieju Czterech Skoczni, gdzie w pierwszych seriach każdego konkursu zawodnicy są dobierani w pary, z której lepszy kwalifikuje się dalej. Słabszy może liczyć ewenualnie na zostanie jednym z tzw. „lucky loserów". Jest to pięciu najlepszych skoczków, którzy przegrali swoje pary, a mimo to biorą udział w drugiej serii.  Popularne zakłady Pojedynki indywidualne, czyli H2H Jest to najpopularniejszy typ zakładu w skokach naraciarskich, a chodzi w nim o to, że bukmacher podaje pewną parę skoczków, a gracz ma wytypować, który z nich zajmie na koniec wyższe miejsce. Dwójki te są zazwyczaj dość wyrównane, a gdy jeden ze skoczków jest wyraźnym faworytem, kurs na jego zwycięstwo jest nieopłacalnie niski. Jeśli jednak gracz śledzi tę dyscyplinę i wie, jacy zawodnicy dobrze radzą sobie na danych skoczniach i w danych warunkach oraz w jakiej są formie, może złapać kilka naprawdę dobrych okazji.  Pobicie rekordu skoczni podczas konkursu Jest to jeden z zakładów specjalnych. To, czy któryś z zawodników pobije podczas konkursu rekord danej skoczni zależy od kilku czynników, takich jak forma, warunki atmosferyczne, belka startowa no i, przede wszystkim, rozmiar tego rekordu. Najlepsze wyniki w historii danego obiektu są już mocno wyśrubowane i coraz trudniej o ich pobicie. Jest jednak kilka dość nowych skoczni, jak na przykład w Wiśle, z którymi zawodnicy wciąż się jeszcze zapoznają, a najlepsze występy zapewne dopiero przed nami.  Zwycięzca i podium konkursu Ten zakład jest bardzo popularny i dotyczy tego, który z zawodników doliczy sobie do klasyfikacji generalnej 100 punktów za pierwsze miejsce, 80 punktów za drugie i 60 punktów za trzecie. Jest to tradycyjny, a zarazem bardzo popularny typ, który warto stosować szczególnie wtedy, gdy akurat nie ma miejsca dominacja jednego ze skoczków. Wówczas jego zwycięstwo jest bardzo prawdopodobne, więc kurs na nie jest nieopłacalnie niski.  Wygranie konkursu przez zwycięzcę pierwszej serii Zdarza się, że wygranie pierwszej serii jest kwestią szczęścia, ale ma to miejsce niezwykle rzadko. O wiele częściej zwycięzca utrzymuje swoją przewagę nad resztą stawki i wygrywa cały konkurs. Zakład ten jest bardzo interesujący wówczas, gdy na skoczni panują stabilne warunki atmosferyczne lub gdy poprzednie zawody zostały zdominowane przez jednego zawodnika. 

Ranking bukmacherów

Każda tabela ligowa ligi europejskiej dzieli się na kilka podstawowych stref. Do pierwszej z nich należą drużyny, które walczą o mistrzostwo, druga zawiera ekipy bijące się o zajęcie miejsca dajęcego udział w europejskich pucharach w przyszłym sezonie, trzecia to środek tabeli i wreszcie, na samym końcu pozostały kluby, które walczą o utrzymanie. Poniżej można znaleźć kilka przemyśleń dotyczących obstawiania meczów z udziałem właśnie tych ostatnich.  Mecze z udziałem klubów, któe walczą o utrzymanie często rządzą się swoimi prawami. Dobrze jest więc poznać kilka istotnych czynników, któe mają wpływ na decyzję odnośnie wytypowania spotkania.  Forma drużyny Jest to absolutnie podstawowy czynnik, na jaki należy zwrócić uwagę. Aby nie cofać się zbyt głęboko w historię, radzimy prześledzić wyniki 5 ostatnich meczów zespołu, spojrzeć na statystyki i sprawdzić, w jakich okolicznościach padały bramki. Może być to bardzo istotne, ponieważ czasami gol, który przesądził o porażce nie był wynikiem słabej gry drużyny, a błędu indywidualnego obrońcy lub bramkarza. Czasem na wynik meczu wpływ mają również błędne decyzje sędziego. Na to wszystko należy więc wziąć poprawkę. Klasa i forma przeciwnika Do tanga, jak wiadomo, trzeba dwojga. Tak samo ważne jak dyspozycja drużyny walczącej o utrzymanie, jest to, z kim będzie się ona mierzyć. Jeśli rywalem jest drużyna z czołówki tabeli i znajduje się w dobrej formie, to warto rozważyć obstawienie jej zwycięstwa z handicapem pod warunkiem, że ekipa broniąca się przed spadkiem nie prezentowała się w ostatnich kolejkach najlepiej. Jeśli natomiast klasa przeciwnika jest porównywalna, warto przeanalizować słabe i mocne punkty rywali. Jeśli lepiej radzą sobie w ataku, dobrym wyborem będzie postawienie na wysoką liczbę bramek. Gdy natomiast drużyny mają solidniejszą obronę, goli prawdopodobnie padnie mniej.  Styl pracy sędziego To, kto prowadzi zawody w przypadku meczów z udziałem drużyn znajdujących się na dnie tabeli może okazać się niezwykle istotne. Jeśli walka o utrzymanie jest na takim etapie, że wymaga już ostrych środków, sędzia, który jest tzw "aptekarzem", rzuca kartkami i gwiżdże drobne faule nie pomoże zdesperowanemu zespołowi, który braki w umiejętnościach piłkarskich często nadrabia ostrą, fizyczną grą. Warto więc sprawdzić, kto jest arbitrem głównym i obejrzeć jego statystyki. W zależności od tego, jak się one prezentują, warto rozważyć obstawienie ilości zółtych kartek. Miejsce rozgrywania meczu Wiadomo, że drużynom walczącym o utrzymanie o wiele łatwiej i przyjemniej gra się na własnym boisku, we własnym mieście i przed włąsnymi kibicami. Gracze czasami zapominają o tym, jak ważny impuls potafi dać zespołowi atut własnego boiska.  Bezpośrednie mecze Czasami bywa tak, że rywalizacja z jakimiś dwoma konrenymi zespołami jest bardzo specyficzna i rządzi się swoimi prawami. Zdarza się, że nawet zdecydowany faworyt wyjątkowo słabo radzi sobie z o wiele niżej notowanym przeciwnikiem. Przykładowo od 2013 roku do grudnia roku 2016 Chelsea wygrała na stadionie Sunderlandu tylko raz na cztery mecze. Zwycięski mecz "The Blues" na Stadium of Light róznież nie był dla londyńczyków najlepszy, ponieważ stracili w nim aż 3 gole. Trudno zapomnieć również o klątwie, jaka przez pewnien czas ciążyła na Barcelonie w wyjazdowych meczach z Realem Sociedad. Drużyna z San Sebastian może nie jest kandydatem do spadku, ale pomiędzy nią a "Dumą Kataloni" jest różnica klas. Mimo to, w latach 2011-2016 FC Barcelonie nie potrafiła wywieźć z Estadio Anoeta kompetu punktów w ośmiu kolejnych meczach. Maciej Andrzejewski, ekspert z 9-letnim doświadczeniem w dziedzinie zakładów sportowych online
Skoki narciarskie w Polsce osiągnęły bardzo dużą popularność już za czasów Adama Małysza, który dokonywał w tej dyscyplinie niezwykłych rzeczy i doczekał się swojego następcy w osobie Kamila Stocha. Kiedy trwała kariera tego pierwszego, nie mieliśmy jednak tak mocnej kadry, jak teraz. Stochowi towarzyszą Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Jakub Wolny. Dyscyplina ta stała się również popularna jeśli chodzi o typowanie. Bukmacherzy w Polsce posiadają bardzo rozbudowaną ofertę zakładów w skokach narciarskich.  Przebieg konkursu Dzień przed każdym konkursem Pucharu Świata odbywa się sesj treningowa, której wyniki są jawne i mozna na ich podstawie ocenić formę poszczególnych zawodników. O tym, kto wystąpi w konkursie decydują kwalifikacje i klasyfikacja generalna Pucharu Świata. Skoczków, którzy biorą udział w pierszej serii jest pięćdziesięciu, a dziesięciu z nich ma zapewnione miejsce dzięki zajmowaniu jednej z najwyższych lokat w klasyfikacji.  Punkty w klasyfikacji generalnej otrzymują po konkursie tylko ci skoczkowie, którzy zakwalifikowali się do drugiej serii, a jest ich zawsze trzydziestu. Są to zawonicy, którzy oddali najlepsze skoki pod względem odległości i stylu. Na ocenę składają się również warunki atmosferyczne i wysokość belki startowej.  Inne warunki panują podczas popularnego Turnieju Czterech Skoczni, gdzie w pierwszych seriach każdego konkursu zawodnicy są dobierani w pary, z której lepszy kwalifikuje się dalej. Słabszy może liczyć ewenualnie na zostanie jednym z tzw. „lucky loserów". Jest to pięciu najlepszych skoczków, którzy przegrali swoje pary, a mimo to biorą udział w drugiej serii.  Popularne zakłady Pojedynki indywidualne, czyli H2H Jest to najpopularniejszy typ zakładu w skokach naraciarskich, a chodzi w nim o to, że bukmacher podaje pewną parę skoczków, a gracz ma wytypować, który z nich zajmie na koniec wyższe miejsce. Dwójki te są zazwyczaj dość wyrównane, a gdy jeden ze skoczków jest wyraźnym faworytem, kurs na jego zwycięstwo jest nieopłacalnie niski. Jeśli jednak gracz śledzi tę dyscyplinę i wie, jacy zawodnicy dobrze radzą sobie na danych skoczniach i w danych warunkach oraz w jakiej są formie, może złapać kilka naprawdę dobrych okazji.  Pobicie rekordu skoczni podczas konkursu Jest to jeden z zakładów specjalnych. To, czy któryś z zawodników pobije podczas konkursu rekord danej skoczni zależy od kilku czynników, takich jak forma, warunki atmosferyczne, belka startowa no i, przede wszystkim, rozmiar tego rekordu. Najlepsze wyniki w historii danego obiektu są już mocno wyśrubowane i coraz trudniej o ich pobicie. Jest jednak kilka dość nowych skoczni, jak na przykład w Wiśle, z którymi zawodnicy wciąż się jeszcze zapoznają, a najlepsze występy zapewne dopiero przed nami.  Zwycięzca i podium konkursu Ten zakład jest bardzo popularny i dotyczy tego, który z zawodników doliczy sobie do klasyfikacji generalnej 100 punktów za pierwsze miejsce, 80 punktów za drugie i 60 punktów za trzecie. Jest to tradycyjny, a zarazem bardzo popularny typ, który warto stosować szczególnie wtedy, gdy akurat nie ma miejsca dominacja jednego ze skoczków. Wówczas jego zwycięstwo jest bardzo prawdopodobne, więc kurs na nie jest nieopłacalnie niski.  Wygranie konkursu przez zwycięzcę pierwszej serii Zdarza się, że wygranie pierwszej serii jest kwestią szczęścia, ale ma to miejsce niezwykle rzadko. O wiele częściej zwycięzca utrzymuje swoją przewagę nad resztą stawki i wygrywa cały konkurs. Zakład ten jest bardzo interesujący wówczas, gdy na skoczni panują stabilne warunki atmosferyczne lub gdy poprzednie zawody zostały zdominowane przez jednego zawodnika. 
Livebetting udowadnia, że czas na wytypowanie meczu wcale nie kończy się wraz z wybrzmieniem pierwszego gwizdka. Bukmacherzy w Polsce oferują graczom również obstawianie na żywo, które cieszy się dużą popularnością wśród wielu typerów. Warto poznać na czym to zjawisko polega oraz jakie niesie za sobą korzyści i niebezpieczeństwa. Na czym polega Livebetting? Obstawianie zakładów na żywo to nic innego, jak typowanie spotkań po ich rozpoczęciu. Kursy bukmacherskie zmieniają się wówczas w zależności od tego, co dzieje się na placu gry. Na przykład sytuacja, kiedy w piłce nożnej pada gol dla jednej z drużyn sprawia, że kurs na jej zwycięstwo się zmniejszy. Dzieje się to jednak dopiero kilkanaście sekund po bramce, w celu uniknięcia przechytrzenia bukmachera przez gracza, który chciałby postawić zdarzenie po trafieniu, ale po starym kursie. Jeśli taka sytuacja jednak z jakiegoś powodu miałaby miejsce, bukmacherzy mają prawo do anulowania takiego zakładu.  Obstawianie meczów na żywo jest w pewnym sensie komfortowe. Gracz bowiem decyduje się na swój typ dopiero po tym, gdy zapozna się z charakterem meczu oraz w jakiej formie są obie drużyny.  Kiedy warto obstawiać na żywo? Livebetting warto stosować chociażby wtedy, gdy faworyt szybko traci bramkę, a mierzy się z drużyną, której atutem nie jest defensywa. W takich okolicznościach kurs na zwycięstwo lepszej drużyny wzrośnie, a prędko stracony gol może oznaczać po prostu złe wejście w mecz lub chwilową dekoncentrację.  Dobrą okazją na obstawienie na żywo jest również czerwona kartka, oczywiście w zależności od tego, kto ją dostał. Jeśli w początkowej fazie meczu ukarany został piłkarz stanowiący w jakimś stopniu o sile ataku faworyta, warto wziąć pod uwagę to, że w meczu prawdopodobnie padnie mniej bramek, niż przewidywano przed spotkaniem. W przypadku wykluczenia z gry obrońcy jest odwrotnie, z tym, że w takiej sytuacji trenerzy często decydują się na zdjęcie z boiska ofensywnego piłkarza w celu wprowadzenia defensora, którego zadaniem jest wypełnić powstałą lukę. Nie ma jednak wątpliwości, że czerwona kartka pokazana podstawowemu obrońcy zawsze odbija się na organizacji działań defensywnych drużyny i może przełożyć się na zwiększenie liczby bramek w meczu. Sytuacja ma się podobnie w przypadku kontuzji, gdy piłkarz również musi opuścić boisko, ale w jego miejsce pojawia się jeden z rezerwowych, co sprawia, że mecz wciąż jest bardziej wyrównany niż w przypadku gry dziesięciu na jedenastu.  Na to, czy warto obstawić mecz na żywo może wpłynąć również praca sędziego. Jeśli naprzeciw siebie stają rywale nastawieni na ostrą walkę (taka sytuacja często ma miejsce w przypadku meczów derbowych), a arbiter od początku temperuje zapędy zawodników karając ich za nadmierną agresję, można przewidywać, że w spotkaniu pokazanych zostanie dużo żółtych kartek. Jeśli natomiast sędzia pokaże, że pozawala piłkarzom na twardą walkę i nie jest tzw. "aptekarzem", napomnień zapewne będzie mniej. W tym drugim przypadku jednak zawodnicy mogą poczuć się zbyt pewnie i przekroczyć granice naznaczone przez arbitra.  Zagrożenia związane z Livebettingiem Obstawianie meczów na żywo polega głównie na podejmowaniu szybkich, ale zarazem przemyślanych decyzji. Do tego potrzebne jest odpowiednio bogate doświadczenie w typowaniu, ale również rozsądne podejście do sprawy. Obstawiając mecz na żywo często zgubne bywa sugerowanie się samymi statystykami, szczególnie dla niedoświadczonych graczy. Najlepiej typować więc mecze, które aktualnie oglądamy, choć w wielu przypadkach jest to niemożliwe. Oczywiście, wyżej wymienione wskazówki pomogą w podjęciu decyzji bez konieczności oglądania meczu, ale nie wiedząc, co tak naprawdę dzieje się na boisku zawsze można wpaść w różnego rodzaju pułapki takie jak bramka dla słabszej drużyny wtedy, gdy faworytowi naprawdę nie idzie lub czerwona kartka, która wpłynie pozytywnie i mobilizująco na resztę zespołu.  Sugerujemy więc, aby gracz, który chce spróbować swoich sił w livebettingu zaczął od stawiania mniejszych pieniędzy, aby zobaczył, czy typowanie na żywo rzeczywiście jest dla niego oraz w celu zdobycia niezbędnego doświadczenia.   Maciej Andrzejewski, ekspert z 9-letnim doświadczeniem w dziedzinie zakładów sportowych online
Snooker jest grą bilardową, która największą popularnością cieszy się na Wyspach Brytyjskich. Mimo, że nie jest to gra bardzo dynamiczna, potrafi wywołać wielkie emocje, przez co zdobywa coraz większą sławę również w Polsce. W ramach tej dyscypliny odbywa się wiele turniejów, których pojedynki można ubstawiać u bukmacherów. Aby robić to skutecznie warto przede wszystkim poznać reguły snookera i najpopularniejsze zakłady, jakie w nim występują.  Zasady snookera Snooker jest grą bilardową rozgrywaną na stołach do bilardu angielskiego. Jego wymiary to około 3,6 m × 1,8 m. Na stole tym znajduje się sześć kieszeni, po jednej w każdym narożniku i dwie na środku dłuższych band. Mecz snookerowy rozgrywany jest pomiędzy dwoma zawodnikami.  Na stole znajduje się 15 czerwonych bil oraz po jednej bili białej, żółtej, zielonej, brązowej, niebieskiej, różowej i czarnej. Bila biała jako jedyna, podobnie jak w zwykłym bilardzie, służy do tego, aby uderzając ją kijem trafić w bilę kolorową.  Gracz rozpoczyna od uderzenia bilą białą w czerwoną. Jeśli wpadnie ona do łuzy, zawodnik kontynuuje grę i jego zadaniem jest teraz trafienie w bilę o innym kolorze. Jeśli natomiast nie trafi, następuje zmiana zawodnika.  Trafianie do łuz daje graczom punkty. Każda z bil czerwonych warta jest jeden punkt, natomiast każda z "kolorowych" posiada inną wartość. Żółta bila warta jest 2 punkty, zielona 3, brązowa 4, niebieska 5, różowa 6 i czarna 7. Zawodnik wbija je naprzemian z czerwonymi wedle uznania (oczywiście zawsze stara się jak najczęściej wbijać czarną) dopóki na stole pozostają bile czerwone. Kiedy ostatnia z nich wpadnie do kieszeni, snookerzysta znajdujący się przy stole musi wbijać "kolorowe" według kolejności od najniżej do najwyżej punktowanej.  Jedna partia w snookerze nazywana jest frame'em. Mecz składa się zazwyczaj z 19 frame'ów. Oznacza to, ze zawodnik, który pierwszy zwycięży w 10 partiach, zostaje zwycięzcą meczu.  Frame kończy się wtedy, gdy zawodnik wbije ostatnią bilę lub gdy na stole znajduje się zbyt mało punktów zawartch w bilach, aby różnica między dwoma graczami mogła zostać zniwelowana.  Kiedy różnica punktowa między graczami jest już zbyt duża, aby zmienić wynik frame'a za pomocą wbijania bil, zawodnik przegrywający musi ustawić rywalowi tak zwanego "snookera". Musi on wówczas ustawić białą bilę za "kolorową" tak, aby rywal nie miał bezpośredniego dostępu do czerwonej i musi odbić białą przynajmniej od jednej bandy. Jeśli nie trafi białą w żadną z bil, przeciwnik zyskuje 4 punkty, jeśli natomiast trafi w "kolorową", na konto rywala wpływa tyle "oczek" ile warta jest bila, w którą zawodnik trafił.  Ilość punktów zdobytych przez zawodnika za jednym podejściem nazywana jest brake'iem. Maksymalny brake w snookerze wynosi 147 punktów.  Najpopularniejsze zakładu bukmacherskie w snookerze Zwycięzca meczu Gracze u bukmachera najczęściej obstawiają oczywiście to, który z dwóch rywali zostanie zwycięzcą meczu. Jeśli mecz składa się z 19 frame'ów, wygranym zostaje snookerzysta, który pierwszy wygra 10 z nich. Jeśli natomiast mamy do czynienia z wielkim finałem sładającym się zazwyczaj z 35 partii, zwycięzcą zostaje ten, który pierwszy dobije do 18. Jako że maksymalna liczba frame'ów jest nieparzysta, snooker jest dyscypliną, w której nie może paść remis.  Liczba frame'ów w meczu Gracz ma również możliwość postawić, ile frame'ów zostanie rozegranych w danym meczu. Należy wiedzieć, że zależy to od tego, jak zbliżony do siebie jest poziom rywali. Im pojedynek jest równiejszy, tym więcej partii może zostać rozegranych. Jeśli natomiast między graczami jest wyraźna różnica klas, pojedynek będzie jednostronny. Dla przykładu postawienie na to, że frame'ów w meczu będzie więcej niż 15,5 oznacza, że przegrany zwycięży co najmniej 5 partii, gdy cały mecz rozgrywa się do 10 wygranych.  Handicap azjatycki Handicap azjatycki oznacza to, że jeden z graczy wygra mecz większą lub mniejszą ilością frame'ów. Kiedy jeden zawodnik jest zdecydowanym faworytem, kurs na jego zwycięstwo jest zazwyczaj nieopłacalnie niski. Wtedy opłaca się go podwyższyć właśnie za pomocą handicapu i postawić, że wygra on mecz różnicą frame'ów większą niż 3,5. W przypadku takiego zakładu, gdy mecz toczy się do 10 wygranych, przegrany może wygrać co najwyżej 6 partii. Jeśli natomiast przeczuwamy, że słabszy na papierze zawodnik postawi trudne warunki faworytowi, można postawić na jego zwycięstwo przy handicapie +3,5. Oznacza to, że przy wyniku 10:7 dla faworyta, nasz typ okazał się trafny.  Dokładny wynik Plusem tego rodzaju zakładów są wysokie kursy. Dokładny wynik w snookerze jest jednak niezwykle trudny do przewidzenia. Zdarza się, że jedno nieudane uderzenie zmienia wynik jednego frame'a. Jeśli mecz jest rozgrywany na najwyższym poziomie, gracz często jest w stanie zachować olimpijski spokój, wykorzystać błąd rywala i już do końca partii nie oddać mu stołu. Podsumowując, jedno słabsze zagranie, które zdarza się nawet największym mistrzom dyscypliny, może zadecydować o tym, typ gracza okaże się trafny.  Maciej Andrzejewski, ekspert z 9-letnim doświadczeniem w dziedzinie zakładów sportowych online
Skoki narciarskie nie są jedyną dyscypliną zimową, która w Polsce cieszy się sporym zainteresowaniem. Wielu graczy lubuje się w obstawianiu hokoja na lodzie, często, mimo, że nie są oni nawet kibicami tego sportu. Warto poznać więc zarówno korzyści, jak i zagrożenia związane z takimi zakładami. Zalety obstawiania hokeja na lodzie Pierwszą zaletą hokeja na lodzie jest to, że jest on sportem drużynowym. Wpływu na jego wyniki nie mają więc proste indywidualne błędy pojedynczego zawodnika czy gorsza dyspozycja dnia. Jest to również sport bardzo wyrównany i często zdarzają się w nim porażki faworytów. Największym zainteresowaniem cieszy się z okazji wielkich turniejów takich jak Mistrzostwa Świata. Jako, że mamy w nim do czynienia z wieloma niespodziankami, nie jest on tak mocno analozowany przez graczy, ani oddsmakerów, w wyniku czego zdarza się, że niektóre kursy mogą być przeszacowane.  Gracze obstawiający hokeja posiadają duży wybór lig europejskich, których mecze często odbywają się również w środku tygodnia, czyli wtedy, gdy w innych dyscyplinach nie dzieje się zbyt wiele. Ponadto mecze hokeja są bardzo dynamiczne, a trzybramkowa strata do rywala nie oznacza jeszcze przegranego spotkania. Często mamy do czyniania z odwracaniem jego losów. Oznacza to, że hokej bardzo dobrze nadaje się do obstawiania live. Bardzo pomocne przy analizie takiego grania mogą okazać się statystyki, do których dostęp nie jest jednak zbyt łatwy.  Wady obstawiania hokeja Wysokie i dość wyrównane kursy na zwycięstwo obu drużyn wskazują, że w hokeju na lodzie trudno mówić o zdecydowanym faworycie. Jest to dyscyplina mocno nieprzewidywalna, co wiąże się z większym ryzykiem odstraszającym wielu graczy. Ponadto jest to sport wymagający od zawodników dużego wysiłku. Rozgrywanie meczów co kilka dni jest dość męczące i wpływa na formę hokeistów, a więc odbija się również na wynikach meczów.  Najlepsza liga hokeja na lodzie, podobnie jak w przypadku koszykówki, rozgrywana jest w Stanach Zjednoczonych. Mecze NHL mają miejsce w nocy czasu polskiego, co z perspektyty graczy mieszkających w Europie może stanowić problem. Brak regularnego oglądania spotkań wpływa na wiedzę dotyczącą dyscypliny, a najwięcej nauczyć się można właśnie oglądając mecze.  Gracze, którzy chcą obstawić kupon w środku tygdonia często decydują się na wybór zdarzenia z hokeja na lodzie tylko dlatego, że inne w innych dyscyplinach akurat mniej się dzieje. Decydują się oni wtedy na typy sugerując się kursami, co sprawdza się bardzo rzadko. Ta strategia nie musi być taka zła pod warunkiem, że na początku gracz będzie obstawiał za niższe stawki, aby sprawdzić swoją skuteczność i zaznajomić się z tą dyscypliną. Przed złapaniem jakiegokolwiek doświadczenia należy zachować powściągliwość. Maciej Andrzejewski, ekspert z 9-letnim doświadczeniem w dziedzinie zakładów sportowych online
Więcej porad