Poker – jedna z najpopularniejszych gier karcianych na świecie – występuje w wielu odmianach i choć Texas Hold’em jest tą zdecydowanie najpopularniejszą, wiele kasyn polega na zasadach znanych z Omaha Poker. Tej odmianie bardzo blisko jest wspomnianemu Texas Hold’emowi. Na czym polega więc jej specyfika i na jakie jej zasady warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do zapoznania się z jej przeglądem.
Do gry w Omaha, podobnie, jak w przypadku Texas Hold’em, wykorzystuje się talię składającą się z 52 kart. W jednym rozdaniu bierze udział minimalnie dwóch graczy – zazwyczaj jednak stoły są przystosowane do obsługi maksymalnie 9 graczy. Przebieg rozgrywki w Omaha jest taki sam, jak w przypadku odmiany, na której bazuje. Należy jednak zwrócić uwagę na dwie podstawowe różnice:
W czasie pierwszego etapu rozgrywki krupier przydziela graczom po 4 karty własne – w Texas Hold’em ich ilość była dwukrotnie mniejsza. Jest to zasadnicza różnica, po której możemy od razu rozpoznać właśnie tę odmianę.
Skompletowanie 5-kartowego układu kart w Omaha jest bardziej skomplikowane – podczas gdy w Texas Hold’em mogliśmy do niego wykorzystać niemal dowolne spośród kart własnych i wspólnych, w Omaha mamy ściśle określony model. Musimy się posłużyć dwiema kartami własnymi i trzema wspólnymi. Nie ma innej możliwości stworzenia układu.
Aby w skrócie przedstawić zasady Omaha Pot Limit, niemal identyczne z tymi znanymi z Texas Hold’em Poker, należy wyszczególnić następujące fazy rozgrywki:
Składanie „ślepych betów”, a zatem zakładów jeszcze przed rozpoczęciem właściwego rozdania. Przed nim wybiera się również dealera, który będzie definiował kolejność w licytacjach.
Rozdanie 4 kart własnychprzez krupiera każdemu z graczy – tuż po nim następuje pierwsza runda licytacji, którą rozpoczyna gracz siedzący na lewo od „big blinda”. Opcje są trzy: dorównanie do dużej ciemnej, pasowanie lub przebicie. Opcje te powtarzają się w przypadku każdej kolejnej fazy licytacji.
Flop – po rozdaniu 4 kart własnych oraz zakończeniu pierwszej rundy licytacji krupier wykłada na stół 3 pierwsze karty wspólne (rozdając, „pali”” pierwszą kartę z wolnej talii, odkładając ją na bok – nie bierze ona udział w rozgrywce i nie zostaje odkryta). Tuż po wyłożeniu 3 wspólnych kart następuje druga runda licytacji. Osobą rozpoczynającą ją jest ta na lewo od dealera.
Turn – krupier, po spaleniu jednej karty i skończeniu poprzedniej rundy licytacji, wkłada czwartą kartę wspólną. Następuje kolejna faza licytacji, na identycznych zasadach, jak w przypadku flopa, z dokładnie takimi samymi opcjami dla każdego z uczestników rozgrywki.
River – jeśli w grze zostało jeszcze co najmniej dwóch graczy, w Omaha pojawia się piąta (a zarazem ostatnia) karta wspólna (po uprzednim „spaleniu” jednej z samej góry talii, bez jej odsłaniania). Następuje licytacja, na znanych nam już z poprzednich faz rozgrywki zasadach.
Showdown – ostatnią fazą rozgrywki jest odsłanianie przez każdego z zawodników układów, które udało im się stworzyć. Lista układów jest identyczna, jak w przypadku każdej z odmian pokera, wraz z hierarchią, której się w nich trzyma. Pamiętajmy, że układ w Omaha można stworzyć wyłącznie z 2 kart własnych i 3 wspólnych. Nawet jeśli w ręce mamy 3 karty idealne do jakiegoś układu, będziemy mogli wykorzystać tylko dwie z nich. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza, jeżeli graliśmy kiedyś w pokera na zasadach Texas Hold’em, różniących się właśnie tym aspektem.
Omaha Pot Limit – czym jest i jak działa?
Sama odmiana Omaha Poker dzieli się na kilka swoich wewnętrznych rodzajów, przy czym tym najpopularniejszym jest Omaha Pot Limit (PL). Od zwykłej wersji Omahy różni się wyłącznie limitem puli (pozostałe zasady są identyczne), który przedstawia się następująco:
Minimalne podbicie w Omaha to zawsze dwukrotność ostatniego zagrania. Jeżeli więc gracz przed nami zagrał za 10 złotych, my będziemy musieli podbić za 20 złotych.
Maksymalnie podbicie w Omaha jest dwukrotnością ostatniego zagrania plus wartością puli. Jeżeli w puli znajduje się 300 złotych, a ostatnie zagranie wynosiło 10 złotych, maksymalne podbicie, jakiego będziemy mogli się dopuścić wynosić będzie 320 złotych (300 zł + 2x 10 zł)
Najczęstsze pomyłki przy graniu w Omaha Poker
Większość graczy, zwłaszcza tych, którzy nie mieli jeszcze styczności z tą odmianą pokera, popełnia błędy związane ze znajomością nieco innych, bo obecnych w Texas Hold’em (nota bene najpopularniejszej odmianie tej gry karcianej) zasad. Do tych pomyłek należy:
przecenianie swojej ręki – to, że mamy w niej cztery karty nie oznacza, że każdą z nich będziemy w stanie wykorzystać. Tak naprawdę mamy bowiem dwie własne, do wyboru spośród tych czterech – często ręka, która w pierwszej fazie rozgrywki wydaje się mocna traci na swojej wartości wraz z postępami w rozdaniu;
tworzenie złych układów kart – w Omaha Pokerze jedyną opcją na stworzenie układu jest sięgnięcie po 2 karty własne i 3 wspólne. Nie ma innej możliwości;
tworzenie nieistniejących układów kart – zdarza się, że gracze omyłkowo tworzą układy, które nie istnieją (na przykład 3 pary) – wynika to z tego, że kart do dyspozycji jest po prostu więcej i technicznie jest to możliwe.
Serwis bukmacherzy.org.pl przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem. Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. Totolotek zezwolenie M.F. nr. AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485. LV BET zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.9.2016.EQK. Milenium zezwolenie M.F. nr. SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599. eToto zezwolenie M.F. nr. AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Forbet zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.10.2016. STS zezwolenie M.F. nr. SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. TotalBET zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.15.2017. Cherry Online zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.26.2017. Betclic zezwolenie M.F. PS4.6831.11.2017. BetFan zezwolenie M.F. PS4.6831.3.2018. Ewinner zezwolenie M.F. PS4.6831.29.2017. Typiko zezwolenie M.F. PS4.6831.30.2017. Traf-Zakłady Wzajemne zezwolenie M.F. nr PS4.6831.3.2018. Polski Bukmacher zezwolenie M.F. nr PS4.6831.28.2017