Blackjack – czym jest i jakimi zasadami się rządzi?

Blackjack jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych na świecie, stanowiącą nieodzowny element kasyn na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim prostym zasadom, ale i bogatej liczbie opcji, jakie stawia przed graczem – dzięki nim ten ma duży wpływ na to, czy wygra czy będzie musiał obejść się smakiem. W tym poradniku przedstawimy wszystko, co jest związane z tą grą, opisując jej cel, dostępne zagrania i wszystko inne, co tylko jest z nią związane.

Blackjack – cel gry

Celem każdego rozdania, w którym pojedynek toczy dwóch graczy (jednym z których jest krupier), jest zebranie kart o sumarycznej wartości równej lub najbardziej zbliżonej liczbie 21 (wartości poszczególnych kart przedstawiamy poniżej), przy czym:

  • Zebranie powyżej 21 punktów jest równoznaczne z przegraną, a określane tak zwanym „bustem”.
  • Zebranie równo 21 punktów to Blackjack (czy, popularniej, „oczko”), równoznaczny ze zwycięstwem gracza, który go pozyska (chyba, że krupier też go zdobędzie – wtedy mamy do czynienia z remisem).

Blackjack – wartości kart

Każda z kart w Blackjacku posiada swoją wartość, której suma ma decydujące znaczenie w rozwiązaniu rozdania. Wartości te przedstawiają się następująco:

  • Karty od 2-10 – ilość punktów odpowiadająca ich wysokości.
  • As – wartość punktowa równa 1 lub 11, w zależności od wyboru gracza.
  • Figury (walet, dama i król) – wartość 10 punktów.

Uwaga! W niektórych wersjach Blackjacka, w tym tej obecnej u bukmachera forBET w usłudze gier karcianych, wartość króla to 4 punkty, damy 3, waleta 2 a asa 1.

100 PLN bez ryzyka w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Blackjack – przebieg rozdania

Przy jednym stole do gry w Blackjacka zazwyczaj znajduje się do 6 osób i każda z nich toczy pojedynek z krupierem, na zasadach wyszczególnionych przez nas powyżej, według poniższego schematu. Na samym początku rozgrywki każdy z graczy wnosi zakład (bet), a zatem stawia pieniądze na to, że wygra. Każdy otrzymuje też po dwie karty – są one odkryte, a zatem widoczne dla każdego. Krupier z kolei przydziela sobie dwie karty, ale jedna z nich jest zakryta.

Po pierwszym, opisanym przez nas powyżej etapie każdy z graczy ma prawo do decyzji – albo zostawia sobie karty, które otrzymał, albo dobiera dodatkową, aby uzyskać wynik bliższy 21 (patrz: wartość kart powyżej). Na tym etapie gracze, którzy uzyskali wynik przekraczający 21 punktów odpadają z rozgrywki, a ci dalej w grze czekają na decyzje pozostałych. Dokładne opcje, jakie mamy do wyboru na tym etapie opisujemy poniżej.

W następnym etapie to krupier działa. Odsłania swoją drugą kartę i, w zależności od posiadanych punktów, dobiera albo pasuje. Nie robi tego jednak według uznania, a na z góry określonych zasadach. Jego działanie można więc nazwać automatycznym – jeżeli posiada równo lub więcej niż 17 punktów, zakończy swoje dobieranie. Jeżeli z kolei ma ich mniej, będzie dobierał.

W ostatnim etapie, a zatem po wyłożeniu wszystkich kart krupiera, następuje porównanie jego kart z tymi, którymi dysponują gracze pozostali w grze. Ci, którzy mają ich więcej otrzymają wygraną (zazwyczaj w wysokości początkowego zakładu, 1:1). Ci, którym się nie uda – odchodzą z pustymi rękami.

Uwaga! Przebieg rozdania może się delikatnie różnić w zależności od kasyna, w którym gramy (albo bukmachera, u którego obstawiamy – wyjaśniamy tę możliwość w dalszej części poradnika). Zawsze zapoznawajmy się z nim zawczasu – w kasynach naziemnych najważniejsze ich punkty są zwykle napisane na samym stole, między kartami graczy a kartami krupiera.

gry karciane bez depozytu
Legalne gry karciane w STS – Bonus bez depozytu

Blackjack – możliwe zagrania gracza

Na etapie, w którym gracz może podjąć decyzję co do dalszego przebiegu rozgrywki, możemy zadecydować, by:

  • Dobrać (HIT) – jeśli wartość punktowa posiadanych przez nas kart nam nie odpowiada, możemy dobrać kolejną, mając na uwadze to, by nie przekroczyć wartości 21.
  • Pasować (STAND) – jeżeli mamy odpowiednią dla nas ilość punktów i nie chcemy przekroczyć wartości 21, albo też już jesteśmy pewni naszej wygranej, możemy pasować – nie będziemy dobierać nowych kart, a krupier przejdzie do swoich akcji.
  • Podwoić (DOUBLE DOWN) – zagraniem tym, jak sama nazwa sugeruje, podwajamy pierwotny zakład, po czym dobieramy jedną kartę (będzie ona naszą ostatnią dobraną w danym rozdaniu).
  • Rozdzielić (SPLIT) – jeżeli otrzymamy dwie takie same karty (na przykład dwie trójki), możemy je rozdzielić, tworząc osobne zakłady dla każdej z nich i dobierając do nich kolejne karty.

Blackjack w ofercie polskich bukmacherów

Blackjack jest grą hazardową niebezpodstawnie, bo za sprawą rządzących nią zasad, kojarzoną wyłącznie z kasynami. Co jednak ciekawe, znajduje się również w ofercie polskich i zagranicznych… bukmacherów. Występuje ona u nich jednak w nieco innym charakterze. Nie gramy w nią u nich aktywnie, a jedynie obserwujemy jej przebieg i typujemy wynik kolejnych jej etapów.

W chwili obecnej w Polsce daje do niej dostęp wyłącznie bukmacher forBET (w ramach usługi gier karcianych). Z podobną inicjatywą typowania kojarzonych z kasynem gier karcianych wyszedł bukmacher STS – w obrębie jego Betgames nie znajdziemy jednak właśnie Blackjacka.

TOP Bukmacherzy
STS
Bukmacher STS: Bonus 1500 PLN + 140 PLN bez ryzyka. Kod promocyjny: BETONLINE
Bukmacher Fortuna: Bonus do depozytu 2220 PLN + 200 PLN bez ryzyka
Bonus 2050 PLN + obstawianie bez podatku
Bonus zakład bez ryzyka 600 PLN z kodem: BETONLINE
Serwis bukmacherzy.org.pl przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem. Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. Totolotek zezwolenie M.F. nr. AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485. LV BET zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.9.2016.EQK. Milenium zezwolenie M.F. nr. SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599. eToto zezwolenie M.F. nr. AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Forbet zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.10.2016. STS zezwolenie M.F. nr. SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. TotalBET zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.15.2017. Cherry Online zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.26.2017. Betclic zezwolenie M.F. PS4.6831.11.2017. BetFan zezwolenie M.F. PS4.6831.3.2018. Ewinner zezwolenie M.F. PS4.6831.29.2017. Typiko zezwolenie M.F. PS4.6831.30.2017. Traf-Zakłady Wzajemne zezwolenie M.F. nr PS4.6831.3.2018. Polski Bukmacher zezwolenie M.F. nr PS4.6831.28.2017