Czym są kursy bukmacherskie i jak wykorzystywać je na swoją korzyść?

Wybierając bukmachera większość z nas kieruje się jego ofertą podstawową, która musi zawierać dyscyplinę sportu, jaką się interesujemy, a którą chcemy obstawiać. Słusznie, gdyż jest to absolutna podstawa w wyborze. Współcześnie jednak większość bukmacherów wychodzi do nas z bardzo szeroką ofertą, obejmującą zasięgiem większość dyscyplin, a przy okazji zachęcającą pod względem bonusów (a zatem „kasy na start”). Tymczasem jednak jedną z najważniejszych rzeczy, na które powinniśmy zwracać uwagę przy selekcji bukmacherów są kursy bukmacherskie. To one definiują opłacalność każdego z zakładów i sprawiają, że nasz budżet wykorzystujemy tak bardzo, jak tylko się da. W tym poradniku skupimy się właśnie na nich.

Czym są kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie są odzwierciedleniem prawdopodobieństwa, jakie nadaje bukmacher wystąpieniu danego wyniku meczu, a jednocześnie czynnikiem decydującym w tym, ile jesteśmy w stanie zarobić na postawieniu na dany wynik. Operatorzy wykorzystują je przede wszystkim ze względu na ich czytelność względem użytkowników docelowych. Same kursy ustalają na bieżąco na podstawie wielu różnych czynników (większość spośród nich prezentujemy w dalszej części poradnika), przy czym robią to ręcznie. Nie wykorzystują więc do tego zaawansowanych i nieomylnych algorytmów komputerowych, co – jak wspominamy we wskazówkach – możemy wykorzystać na swoją korzyść. Kursy bukmacherskie najłatwiej zobrazować na konkretnym przykładzie.

Załóżmy, że mamy do czynienia z meczem reprezentacji San Marino i Niemiec w piłce nożnej. Bukmacher online oferuje na niego następujące stawki: 10.0 na San Marino, 6.5 na remis, 1.1 na Niemcy. Oznacza to, że według niego faworytem spotkania są Niemcy – ich wskazanie wiąże się więc ze znacząco mniejszym ryzykiem, dlatego też opatrzone jest mniejszym kursem, by nie prowadziło do znacznych strat u bukmachera. Ten jednak stara się zachęcić do postawienia na drużynę słabszą i mniej prawdopodobną do wygrania, w tym przypadku San Marino. Jako że postawienie na nią wiąże się z większym ryzykiem dla nas (a większym prawdopodobieństwem na „zwycięstwo bukmachera”), można na niej zarobić znacznie więcej. Jeżeli oczywiście jesteśmy ryzykantami.

100 PLN bez ryzyka w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Kurs jest mnożony przez stawkę, na jaką się decydujemy (pomniejszoną o podatek) – to właśnie takie działanie jest potencjalną wygraną, którą będziemy mogli pozyskać.

W jaki sposób bukmacherzy ustalają swoje kursy?

Jak już nadmieniliśmy wcześniej, ustalanie kursów bukmacherskich przez każdego z bukmacherów odbywa się ręcznie, a nie automatycznie. W związku z tym, że bierze pod uwagę wiele bardzo dynamicznych czynników, kursy lubią się zmieniać – dlatego właśnie warto sięgnąć po zakład wtedy, gdy znajdują się na satysfakcjonującym dla nas poziomie (choć im później się na to zdecydujemy, tym z mniejszym ryzykiem będzie się to wiązało). Kursy modyfikowane są tylko na poziomie oferty bukmacherskiej, a nie na już złożonych kuponach.

Przykładowo bukmacher STS podczas ustalania kursów bukmacherskich bierze pod uwagę między innymi:

  • formę drużyny i zawodników – sport jest dyscypliną, w której wiele zależy od aktualnej formy, kondycji i nastawienia. Ocenia się je na podstawie historycznych spotkań;
  • ewentualne kontuzje podstawowych graczy – te mogą znacząco wpłynąć na szanse danej drużyny – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z zawodnikami kluczowymi w danej drużynie;
  • wydarzenia wokół danej drużyny czy zawodnika – w ustalaniu kursów liczy się również atmosfera w danej drużynie (na przykład problemy kadrowe), która może wpłynąć na jej morale i podejście do spotkania;
  • statystyki spotkań między oboma zawodnikami czy drużynami – zestawianie dwóch zawodników czy drużyn, które wezmą udział w rywalizacji jest podstawą w określaniu szans na wygraną każdego lub każdej z nich.

W sumie można więc powiedzieć, że bukmacher podchodzi do analizy spotkań w dokładnie taki sam sposób, jak powinniśmy do tego podchodzić i my.

STS kod promocyjny
STS kod promocyjny

Praktyczne wskazówki związane z wykorzystaniem kursów bukmacherskich

  • Kursy bukmacherskie możemy traktować jako typy samych bukmacherów dotyczące konkretnego spotkania. Możemy konfrontować je z naszymi własnymi typami, ale nigdy nie powinniśmy ślepo za nimi podążać. Im niższy kurs, tym prawdopodobieństwo wystąpienia wyniku jest większe – przynajmniej według samego bukmachera.
  • Warto posiadać konto u kilku bukmacherów – nie jest to nielegalne, a pozwoli nam zawsze sięgać po kursy najbardziej dla nas opłacalne. Pamiętajmy, że kursy są ustalane indywidualnie przez każdego operatora – to samo spotkanie może posiadać różne kursu u różnych bukmacherów. Posiadając konto u każdego z nich możemy wybierać zawsze takiego, którego propozycja na dane spotkanie jest najatrakcyjniejsza.
  • Kursy bukmacherskie można wykorzystać w poszukiwaniu tak zwanych valuebetów – jako że są one ustalane przez człowieka (który ma prawo się pomylić), istnieje szansa, że znajdą się na poziomie znacznie korzystniejszym dla nas. Pamiętajmy, że kupując kupon po danym kursie, pozostanie on niezmieniony – nawet jeśli w międzyczasie bukmacher zmieni kurs na dane spotkanie (jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest to coś niespotykanego, a raczej często praktykowanego).
TOP Bukmacherzy
STS
Bukmacher STS: Bonus 1500 PLN + 140 PLN bez ryzyka. Kod promocyjny: BETONLINE
Bukmacher Fortuna: Bonus do depozytu 2220 PLN + 200 PLN bez ryzyka
Bonus 2050 PLN + obstawianie bez podatku
Bonus zakład bez ryzyka 600 PLN z kodem: BETONLINE
Serwis bukmacherzy.org.pl przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem. Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. Totolotek zezwolenie M.F. nr. AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485. LV BET zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.9.2016.EQK. Milenium zezwolenie M.F. nr. SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599. eToto zezwolenie M.F. nr. AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Forbet zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.10.2016. STS zezwolenie M.F. nr. SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. TotalBET zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.15.2017. Cherry Online zezwolenie M.F. nr. PS4.6831.26.2017. Betclic zezwolenie M.F. PS4.6831.11.2017. BetFan zezwolenie M.F. PS4.6831.3.2018. Ewinner zezwolenie M.F. PS4.6831.29.2017. Typiko zezwolenie M.F. PS4.6831.30.2017. Traf-Zakłady Wzajemne zezwolenie M.F. nr PS4.6831.3.2018. Polski Bukmacher zezwolenie M.F. nr PS4.6831.28.2017